زندگی پر از پیچ‌وخم‌ها و چالش‌های متفاوت است که گاهی ممکن است، ما را در دوراهی‌های مختلف قرار دهد. در این سردرگمی‌ها، اولین حسی که ممکن است، به سراغ‌مان بیاید، احساس تنهایی، درماندگی یا ناامیدی است. در این میان، استفاده از افراد حرفه‌ای که بتوانند ما را درست و کارشناسی‌شده همراهی کنند، مهم‌ترین کاری است که می‌توانیم برای خود انجام دهیم.

خانواده درمانی؛ حمایت از خانواده‌ها از دوران بارداری تا 5 سالگی

دوران حاملگی و تربیت کودکان زیر 5 سال، دو دوران مهم و حساس در خانواده است. خانواده درمانی در این دوران، به والدین کمک می‌کند تا با مسئولیت‌های متعدد خود به خوبی برخورد کنند و از سلامت جسمی و روحی خود و فرزندان‌شان مراقبت نمایند.

در دوران حاملگی، مراقبت‌های خانواده درمانی مادر را در تغذیه مناسب، ورزش منظم، استراحت کافی و دوری از استرس یاری می‌رساند. همچنین، به خانواده کمک می‌کند تا با تغییرات جسمی و روحی خود سازگار شوند.

چالش‌های خانواده‌ها و نقش خانواده درمانی

برخی از چالش‌های خانواده‌ها در دوران بارداری و کودکان زیر 5 سال عبارت‌اند از:

  • تغییرات جسمی و روحی مادر در دوران بارداری
  • تغییرات رفتاری و هیجانی کودکان در سنین مختلف
  • مشکلات جسمی و ذهنی بچه‌ها
  • مشکلات خانوادگی و اجتماعی

چه افرادی به خدمات روان‌درمانی روانکاوانه نیاز دارند؟

  • افرادی که احساس می‌کنند در زندگی‌شان گیر افتاده‌اند و الگوهای تکراری منفی آن‌ها را عقب نگه می‌دارند.
  • افرادی که از روابط خود ناراضی‌اند و به دنبال ایجاد روابط سالم‌تر هستند.
  • افرادی که با اضطراب، افسردگی، استرس یا سایر اختلالات روانی دست‌وپنجه نرم می‌کنند.
  • کودکانی که با مشکلات رفتاری، تحصیلی یا عاطفی مواجه هستند.
  • نوجوانانی که در حال گذر از دوران پرفراز و نشیب نوجوانی هستند و نیاز به حمایت و راهنمایی دارند.

راه‌حل مشکلات با خانواده درمانی

«مرکز روان‌تحلیلی ایرانیان»، با درک نیازهای خانواده‌ها در این دوران، خدمات متنوعی را به آن‌ها در زمینه خانواده درمانی ارائه می‌دهد که عبارت‌اند از:

· مشاوره و روان‌درمانی

· آموزش مهارت‌های فرزندپروری

· توانبخشی کودکان

· مشاوره خانواده

خانواده درمانی در دوران نوجوانی و جوانی (14 تا 25 ساله)

با بزرگ‌شدن و شکوفایی بچه‌ها، خانواده‌ها با چالش‌های مختلفی در زمینه‌های تحصیل، شغل، روابط اجتماعی، سلامت روان و … مواجه می‌شوند. خانواده درمانی می‌تواند در این دوران به نوجوانان و جوانان کمک کند تا خود را بهتر بشناسند، چالش‌های‌شان را درک و راه‌حل‌های مناسب برای آن‌ها پیدا کنند.

خدمات ما در خانواده درمانی

ما از روش‌های مختلف روانشناختی استفاده می‌کنیم، اما؛ تمرکز اصلی‌مان روی سلامت روان و درک بهتر فرد از احساسات، رفتارها و تأثیر روابط گذشته و حال آن‌هاست.

ما در مرکز روان‌ تحلیلی ایرانیان می‌دانیم، که صحبت‌کردن در مورد مشکلات و چالش‌ها، گاهی می‌تواند سخت و طاقت‌فرسا باشد. اما؛ درک می‌کنیم که این گام اول در مسیر بهبود است. ما با حوصله و بدون قضاوت، به حرف‌های شما گوش خواهیم داد و کمک‌تان می‌کنیم تا راه‌حل‌هایی برای آن‌ها پیدا کنید. برای کسب اطلاعات بیشتر، کافی است، با ما تماس بگیرید.