زندگی گاهی اوقات مثل یک طوفان سهمگین به نظر می‌رسد. مشکلات اوج می‌گیرند و ما احساس می‌کنیم، زیر بار مشکلات خم شده‌ایم. شاید کار، روابط، یا حتی فقط چالش‌های روزمره احساس سنگینی بر دل‌مان بگذارد. در چنین مواقعی، پیدا کردن راهی برای رهایی از آن‌ها و قدم گذاشتن در مسیر آرامش، کاری ضروری است.

در این میان، دست‌های یاری و صدای همدلانه‌ای که بگوید: «تو تنها نیستی» می‌تواند ناجی دلنشین برای هر مراجع باشد. روان‌درمانی حمایتی درست همین‌جا، کنار ساحل این طوفان سهمگین، به انتظار ایستاده تا شانه‌ای برای تکیه‌دادن و چراغی برای روشن‌کردن مسیر باشد.

روان‌درمانی حمایتی چیست؟

روان‌درمانی حمایتی به زبان ساده، بر آن است که در بحبوحه روزهای پرتلاطم و چالش‌های روان‌شناختی، حامی و پشتیبان شما باشد. این سبک روان‌شناسی، فضایی امن و بدون قضاوت برای فرد ایجاد می‌کند تا با خیال راحت، بدون ترس از سرزنش یا بی‌توجهی، حرف‌هایش را به زبان بیاورد. در این مسیر، همدلی، تایید و تشویق، مثل طنابی محکم، دستش را می‌گیرد و به کنار می‌کشد تا بتواند نفس عمیقی بکشد و دوباره روی پاهایش بایستد.

چطور روان‌درمانی حمایتی کمک می‌کند؟

فرض کنید بار سنگینی روی دوش‌تان گذاشته‌اند. روان‌درمانی حمایتی در این شرایط به شما کمک می‌کند تا بخشی از این سنگینی کاهش یابد. به حرف‌های‌تان گوش می‌دهد، غصه‌ها‌ی‌تان را می‌شنود و درک می‌کند که این شرایط چقدر برای‌تان دشوار است با همکاری شما، استراتژی‌هایی برای مدیریت بهتر موقعیت‌ها تدوین می‌شود، مهارت‌های مقابله با استرس تقویت می‌گردد و تمرین‌هایی اجرا می‌شود تا شما به قدرت درونی‌تان پی ببرید و آن را دوباره بازیابید.

چه افرادی به روان‌درمانی حمایتی نیاز دارند؟

 • افرادی که با شرایط دشوار و چالش‌برانگیز زندگی دست‌وپنجه نرم می‌کنند، مثل مشکلات مالی، از دست‌دادن عزیزان، جدایی عاطفی و یا بیماری‌های جسمی.
 • کسانی که در روابط شخصی‌شان دچار تعارض و ناراحتی هستند، مانند مشکلات با همسر، فرزند، والدین یا همکاران.
 • افرادی که دچار اضطراب، افسردگی، استرس یا احساس تنهایی شدید هستند.
 • کسانی که به‌تازگی تجربه‌ی آسیب‌زای سختی را پشت سر گذاشته‌اند و برای مواجهه با آن نیاز به یک همراه مهربان دارند.
 • افرادی که احساس می‌کنند ظرفیت لازم برای درمان‌های عمیق‌تر را ندارند و می‌خواهند از طریق پشتیبانی و تقویت، کم‌کم آماده‌ی مواجهه با مشکلات ریشه‌ای شوند.

چطور روان‌درمانی حمایتی وارد عمل می‌شود؟

این نوع از روان‌درمانی به کاوش در گذشته و ریشه‌های عمیق‌تر مشکلات نمی‌پردازد، بلکه، تمرکز اصلی آن بر حال و چالش‌های جاری است. درواقع، به دنبال «درمان» شما به معنای ریشه‌کن کردن اختلالات روان‌شناختی نیست، بلکه شما را در مسیر بهبود حمایت می‌کند.این شیوه، قرار نیست به جای‌تان تصمیم بگیرد یا راه حلی جادویی پیش پای‌تان بگذارد. بلکه کمک‌تان می‌کند تا قدرت انتخاب مسیرتان را بازیابی کنید.

مزایای روان‌درمانی حمایتی چیست؟

 • کاهش علائم اضطراب، افسردگی و استرس
 • تقویت اعتماد به‌نفس و عزت‌نفس
 • بهبود مهارت‌های مقابله با چالش‌های زندگی
 • ایجاد روابط سالم‌تر و صمیمی‌تر با دیگران
 • افزایش تاب‌آوری و قدرت انعطاف‌پذیری
 • بازگشت به احساس آرامش و رضایت درونی

اولین قدم را بردارید!

اگر احساس می‌کنید در دریای آشفته‌ زندگی به سختی شناور هستید و زیر بار مشکلات سنگین و متعدد، نفس‌تان گرفته‌است، اگر دلتان برای یک گوش شنوا و یک شانه‌ همدلانه تنگ شده‌است، روان‌درمانی حمایتی، انتخاب مناسبی برای شماست.

نیازی نیست به تنهایی با این بار سنگین مواجه شوید. اولین قدم را بردارید و با یک متخصص روان‌درمانی حمایتی صحبت کنید. به یاد داشته باشید، هر تغییری، هرچند کوچک؛ می‌تواند شروع یک سفر بزرگ به سوی آرامش درون باشد. در این مسیر می‌توانید روی کمک ما حساب کنید. کافی است؛ فقط با ما تماس بگیرید.